American Rhododendron Society
ARS District One (British Columbia, Canada)
revised: June 25, 2017


ARS Medal Recipients

ARS Gold Medals (4 medals awarded, 5 individuals)

Date Recipient Chapter
1966 Ted & Mary Grieg Vancouver
1970 Evelyn Jacks Vancouver
1999 Alleyne Cook Vancouver
2000 Clive Justice Vancouver
       
ARS Silver Medals (10 medals awarded, 11 individuals)
Date Recipient Chapter
1989 Harold Johnson Vancouver
1995 Bob Rhodes Nanaimo
1997 Ken & Dot Gibson Mount Arrowsmith
1999 John G. Lofthouse Vancouver
2000 Dave Dougan Victoria
2003 Norman Todd Victoria
2009 Harry Wright North Island
2013 Garth Wedemire Fraser South
2015 Terry Richmond Mount Arrowsmith
2017 Ken Webb Victoria
       
       
ARS Bronze Medals Awarded (163) - Active Chapters (150) and Inactive Chapters (13)
     
Cowichan Chapter (17 medals awarded, 25 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1993 Fred Collins 2007 Anne & Roger Slaby
1994 Etta & Fred Cook 2008 Siggi & Maria Kemmler
1994 Peter Kearns 2008 Ingeborg Woodsworth
1995 Joan Clarke & Victor Clarke 2009 Alan & Sandy Campbell
1995 Stan Groves 2013 David Annis
1996 Alan & Liz Murray 2013 Bill Dumont
2005 Ian & Doris Anderson 2013 Leslie Drew
2005 Daphne Jackson 2014 Ian Efford
2007 Janet & David Gardener    
       
Fraser South Chapter (21 medals awarded, 27 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1993 Dave & Ella Crabb 2005 John & Janet Warner
1997 Diane Scott 2006 Mary Berg
1997 Dave & Wendy Sellars 2008 Brenda Macdonald
1998 Pat Dahl 2009 Sean Rafferty
1999 Bev & Les Clay 2010 Dalen & Lori Bayes
2000 Mike Trembath 2012 Harold Fearing
2001 Mike Bale 2012 Chris Klapwijk
2004 Colleen Forster 2013 Karen Linton
2004 Sue Klapwijk 2013 Larry Morton
2004 Norma Senn 2015 Nancy Moore
2005 Trevor & Doreen Badminton  Recipient Descriptions on FSRS website
       
Mount Arrowsmith Chapter (22 medals awarded, 31 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1995 Everett Jefferson 2001 Tom & Vivian Richmond
1996 Pat Jefferson 2002 Diane Pertson
1996 Jim & Jean Greig 2004 Maria Bieberstein
1997 Terry & Verna Richmond 2005 Vic Vickers
1998 Sam & Martha Cosco 2007 Glen Jamieson
1998 Bob & Carol Hickman 2009 Ron & Judy McMaster
1999 Bill & Kay Burgoyne 2011 Marilyn Dawson
1999 Mary J. Parker 2012 John England
2000 Louise Dwyer 2013 Tony Ansdell
2001 Frank & Nora Allan 2014 Bert Harding
2001 Jim & Joan Cavers 2016 Linda Derkach
       
Nanaimo Chapter (13 medals awarded, 17 individuals)
Date Recipient Date Recipient
2000 Ward & Donna Porter 2011 Allen & Gaylle McRae
2002 Craig Clarke 2013 June Bouchard
2005 Richard White 2013 Sandra Dorman
2008 John Deniseger 2013 Gerry Moore
2008 Christine Southwick 2014 Ann & Dick Beamish
2009 Michael Miller 2015 Art & Susan Lightburn
2010 Paul Lawry    
       
North Island Chapter (22 medals awarded, 28 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1995 Joann Foster 2007 Diana Scott
1995 Harry Wright 2007 Dave & Noni Godfrey
1996 Mary Palmer 2008 Evelyn Wright
1997 Gwen Wright 2011 Lois Clyde
1998 Len & Madeleine Simmons 2012 Christine Aldred
1999 Pauline & Richard Bonney 2012 Brian Staton
1999 Barbara & Bill Rozel 2013 Pauline Thompson
2000 Bernie Guyader 2013 Nadine Boudreau
2003 Marleen & Dave Crucq 2015 Ann Chevrier
2004 Don Law 2016 Jake & Claudia Ellis
2004 Paul Wurz 2017 Wolfgang Hoefgen
       
Vancouver Chapter (32 medals awarded, 37 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1971 Ed Trayling 1990 Mike Trembath
1977 Lillian Hodgson 1991 Susan Baker
1977 Jack Lofthouse 1991 Claire Bennett & Arthur Rempel
1977 Bob Rhodes 1992 Margaret Charlton
1981 Clive Justice 1997 Len & Joan Bengough
1982 Ed & Francisca Darts 1999 Roger Lowe
1983 Melba & Harold Johnston 1999 Glen Patterson
1984 Vern Finley 1999 Karen Shuster
1987 Horace West 2000 Cy & Martie Irwin
1988 Les Clay 2001 Mary Dorsey
1988 Frank Dorsey 2002 Ron Feicht
1988 Jean Rhodes 2002 Joanne Ronsley
1989 Alleyne Cook 2004 Joe Ronsley
1989 Alice & Robert Mann 2006 Douglas Justice
1989 Garth Wedemire 2006 William Spohn
1990 Ruth & Rex Merritt 2011 Mike Bale
       
Victoria Chapter (23 medals awarded, 23 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1986 Dr. Stuart Holland 2004 Joe Harvey
1990 Bill Dale 2007 Ian Duncan
1990 Alec McCarter 2008 Dean Goard
1990 Norman Todd 2008 Bill McMillan
1990 Evelyn (Jacks) Weesjes 2008 Ken Webb
1992 Margaret Buffam 2011 Theresa McMillan
1992 David Dougan 2011 Ann Widdowson
1992 Leslie Drew 2012 Lois Blackmore
1996 Herman Vaartnou 2012 Jacqueline Bradbury
1998 Judy Gordon 2013 Gareth Shearman
2001 Norma Buckley 2015 Calvin Parsons
2003 Dora Kreiss    
       
       
ARS Bronze Medals Awarded - Inactive Chapters
       
Fraser Valley Chapter (11 medals awarded, 12 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1989 Milton Wildfong 2012 John Gardner
1990 Ted & Ken Ladd 2012 Jill Futros
1996 Gerry Heriot 2012 Scot Henney
2001 Garth Wedemire 2012 Art Prufer
2007 Art Pearson 2012 Rosemary Prufer
2007 Dianne Vernon    
       
Peace Arch Chapter (2 medals awarded, 3 individuals)
Date Recipient Date Recipient
1999 Giff Robb 2004 Jim & Elfriede De Wolfe
       

Information supplied by Martie Irwin and other members of District 1 Chapters

Return to rhodos.ca hompage